Илиевски и Костандиновска победници на Купот во далечинско пливање одржан на езеро Младост (фото)

Петар Печков

Седмиот Куп во далечинско пливање, се одржа денес на езеро Младост, во скромен обем, помал број учесници и на пократка патека. Причина пандемијата на ковид-19.Ова беше и финале од годишаниот Куп во далечинско пливање.

За севкупни победници  по повеќето испливани категории по возраст, Пливачката федерација ги прогласи   Александар Илиевски, член на пливачкиот клуб „Нептун“ од Скопје и во женска конкуренција  Јана Костандиовска од пливачки клуб „Нептун“. Тие пливаа на патеката во должина од 2,5 км. 

Севкупниот победник, по четирите одржани куп натпревари во далечинско пливање (Крушевско, Охридско, Мавровско и езеро Младост), ќе биде познат подоцна а признанието на победникот ќе му биде врачено во Скопје.  

Организатор беше  Здружението за спорт и рекреација „Клуб 28", финансиски поддржано од Општина Велес.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

  • да
  • не
Резултати