И велешкиот Музеј ги отвори вратите за посетителите

Петар Печков

Од вчера, понеделник, по четири месечна пауза, Градскиот музеј започна со работа со посетители.   Работното време е од 8 до 16 часот секој работен ден, додека посетата на спомен куќите  е со најава.

Секој посетител според протоколите задолжително мора да носи заштитна маска. 

Дозволено е на 100м2 површина посета до 15 посетители во просториите на Градскиот музеј, а во спомен куќите на велешките великани истовремено може да биде дозволен влез на пет до шест посетители по група.

Спомен Костурницата, поради големата квадратура, може да ја посетат поголем број посетители, но со задолжително држење на растојание. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати