Казните да бидат на просечна плата не на капитација, бараат приватните доктори

Петар Печков

Приватните лекари реагираат на  казните кои ги изрекува Фондот за здравство а тие биле на цела капитација, наспроти  нивните барања да се на просечна плата,  како што било во јавното здравство.  Ова на прес конференција го кажа д-р Лили Чолакова Дервишова  претседател на Здружението на приватни лекари. 

За средбите со претставниците со ФЗО околу казнената политика, казните да бидат на просечна плата, предлогот од Здружението на приватни лекари  не беше прифатен.  Останува казната да биде на цела капитација.  Имаме казна која е драконска и која лошо влијае врз нашиот меѓусебен однос доктори фонд, како партнери.  Вакви казни нема во јавното - секундарно и терцијарно здравство, само во примарно, иако според  Уставот сме исти.  Дали ова се препораките на Светска Здравствена организација, со која преговараме една година. Бараме да видиме што таа препорача а што досега е прифатено. Тие зборуваат за здружување, наградување а не за казни - кажа д-р Чолакова Дервишова. 

Таа во името на 1,5 илјади доктори побара казните во примарното здравство  да бидат на просечна плата, како што е во јавното. Апелираше  во името на сите матични доктори, ФЗО  за размисли за казнената политика  бидејќи со  толкава казна на цела капитација, докторот нема да можел да  земе плата и  да плати здравствено осигурување и ПИОМ. 

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати