Лани во Македонија дипломирале 8.233 студенти

Петар Печков

Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во Република Македонија, во 2017 година, бројот на дипломирани студенти на високите стручни школи и факултетите, во споредба со 2016 година, е зголемен за 3.6 %.

Или во бројки лани во земјава на државните и приватни факултети дипломирале 8.233 студенти додека во 2016-тата студии завршиле 7.947 апсолвенти.   Од вкупниот број дипломирани студенти, 82.1 % се редовни, а 17.9 % се вонредни студенти.Процентот на дипломирани студентки изнесува 57.5 %.

Од вкупниот број студенти, 38.6 % дипломирале во рок, додека 61.4 % дипломирале после  рокот.

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати