Локалната власт во Велес има ангажирано фирма, но нема интервенирано за дивоградби

Петар Печков

Во  Oпштина Велес има околу 9,5 илјади дивоградби, Ова е проценка на општинските служби а врз основа на пристигнативе барања за легализација на дивоградби.  

И додека министерот за транспорт и врски Благој Бочаварски ги повика локалните власти да ангажираат фирми и да постапуваат по решенијата, општина Велес досега во мандатот на сегашниот градоначалник не постапила во ниту еден случај.  

Имаме ангажирано фирма на тендер но  не сме интервенирале се уште.  Се обидуваме да го решаваме тоа на мирољубив начин - кажа градоначалникот Коцевски, одговарајќи на новинарско прашање, колку решенија за рушење од надлежната инспекција  има  спроведено.

Наспроти ова министерот Бочварски повика на почитување на законите и регулативата, заради функционирање на  правната држава  како што нагласи се придонесува  за побрз и посилен развој.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати