Мотористите според полицијата направиле повеќе прекршоци отколку возачите на автомобили

Петар Печков

Сообраќајната полиција во саботата ги контролирала мотористите, кои возат по велешките главни улици, колку тие ги почитуваат сообраќајните прописи. Во траење од пет часа констатирани се 14 прекршоци, многу повеќе отколку кога се контролираат возачите на автомобили.  

На 14.03.2020 во периодот од 12 до 17 часот на теритиријата на СВР Велес спроведена е акциска контрола на возачите на мопеди и мотоцикли, при што се утврдени 14 прекршоци - информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

Најмногу прекршоци биле оти мотористите немаат заштитна кацига.  На возачите  сообраќајната полиција   им  изрекла соодветни казни. 

фото архива

Поврзани »

ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ВЕЛЕС

Почитувани, велешани, почитувани крводарители!
Поради вонредната состојба во државата има ниско ниво на залихи со крвни единици. Затоа Општинскиот црвен Црвениот крст на Велес во соработка со Институтот за Трансфузиона медицина се одлучи во Велес да се одржи ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали граѓаните ги почитуваат препораките за заштита од корона вирусот, да останат дома, да има растојание кога се чека во редица пред банка, маркет?

  • да
  • не
Резултати