На крводарителската акција на МК ,,Носачи на крстот,, собрани 153 крвни единици (фото)

Петар Печков

На вчерашната крводарителска акција, организирана од Мото клубот „Носачи на крстот“ од Велес, беа собрани 153 крвни единици. Таа се одржа по повод  9-ти Ноември Денот на Општината, годинава по 12-ти пат.  Од  вкупно собраните 153 крвни единици, 124 единици се од дарители  мажи, а 29 жени, додека 13-мина лица за прв пат дарувале  и станаа дел од најхуманото семејство.

Најуспешна крводарителска акција организирана од МК ,,Носачи на крстот,,  изминатите години е таа од 2013-та кога се собраа 177 крвни единици а минатата година беа собрани 137. 

Акцијата се одржа во Ликовниот салон, а беше организирана заедно со Општинскиот Црвен крст на Велес и  Институтот за трансфузиона медицина од Скопје.  Од нивна страна голема благодарност до крводарителите за покажаната хуманост. Оваа крводарителска акција  според Општинскиот црвен крст е најмасовна годинава во Велес , бидејќи на летната беа собрани 161 крвна единица, но во два дена. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати