Од последици на ковид заразата почина 35 годишен велешанец

Петар Печков

Вчера попладне, понеделник, почина пациент на 35 годишна возраст од Велес, позитивен и невакциниран, лекуван седум  дена на Инфективно одделение. Тој е 182 жртва од последиците на корона вирусот.

„Вкупно се хоспитализирани 44 пациенти,  од кои  34 се потврдени позитивни,девет сомнителни  и еден пациент со негативен тест но задржан на болничко лекување. На кислородна поддршка се 25 пациенти. Испишани се шест  пациенти како оздравени со по еден негативен тест“ - изјави д-р Елеонора Јованова , портпарол на велешка Болница.

На Инфективно одделение се згрижени  39 а на Интерно пет лица. Освен од Велес и Велешко има пациенти згрижени на ова одделение од Свети Николе, Кавадарци и Радовиш.

Изминатите 24 часа во велешко се регистрирани 11 нови случаи на лица позитивни на ковид-19 а оздравени се четворица. Или активни се 220 случи со корона вирус во велешко.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

  • да
  • не
  • уште не сум одлучил/а
Резултати