Отворена изложба на дела од Лидија Саздовска

Петар Печков

Вчеравечер во   Ликовниот салон  во Велес се отвори изложба  на слики на  Лидија Саздовска, академски сликар  од Скопје. Изложбата на слики на Лидија Саздовска е конципирана и поставена во пресрет на одбележувањето на четири децении ликовно творештво со пресек од севкупниот ликовен опус. Преку 38 слики во масло на платно и комбинирана техника,  во Ликовниот салон е претставено нејзиното творештво, кое опфаќа шест опуси.

Творештвото  на Саздовска е органски сраснато со долгогодишната педагошка активност, кои паралелно егзистираат, земно делуваат и се надополнуваат како нераскинлив цел од нејзината животна и уметничка патека. Авторката е скромна во животот, тивка ненаметлива, но силна во уметноста. Кога ќе создаде нешто ново во своите делка, таа во секоја следна фаза се надминува себе си и со идеите и со квалитетот, така што таа си е конкуренција самата на себе. Сликарството на Саздовска е насочено кон духот на лирско - поетската интимистичка атмосфера. Оттука нејзините слики ги карактеризира едноставност и читливост - кажа промоторот Дора Андова Фотева, кустос советник и историчар на уметноста.

 

Лидија Саздовска е родена во Белград 1949 год. Дипломирала на Факултетот за Ликовни Уметности во Скопје, педагошки оддел – Сликарство во класата на проф. Ана Темкова. Има реализирано 13 самостојни изложби, а учествувала на голем број групни ликовни изложби и колонии и добитник е на повеќе награди. Преку циклусите насловени  Меланхолија, Летно пладне, Медитации, Записи, Љубов и Ликови,  се опфаќа еден  специфичен дел  од развојот на творештвото на авторката и преставува своевиден творечки рекапитулар по долгата  творечка патека.

Оваа изложба е пресек од моето 40 годишно творештво. Се претставувам со дела од сите мои циклуси. Отсекогаш ме интересирала човечката  фигурата, таа е доминантна во моето творештво.   Жената е доминантна во моите дела, ги претставувам сите проблеми, размислувања низ кои сум минувала, се што ме притискало или веселело - изјави авторката Саздовска. 

Изложбата ќе биде отворена следните две седмици.  

 

 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати