Петмина ново заразени со ковид-19 од Велес, двајца оздравени

Петар Печков

Според  Министерството за здравство денес во Велес има пет нови случаи на позитивни на ковид-19 и двајца оздравени. Со тоа во општината има 36 активни случаи.

Двајцата мажи ново зарзени со коронавирусот се вработени во други градови, работат надвор од Велес и се заразени на работно место, една жена е заразена од член од семејството, една  жена според епидемиолошка анкета не може да посочи од каде се заразила. Петтиот случај е  многу чуден  вработена во градинка,  која заради патување во странство правела ПЦР тест, кој по нејзино кажување бил негативен и со него ја минала границата, ја напушила државата и сега се наоѓа во соседна држава. Подоцна резултатот од приватната лабораторија,  пријавен до Министерството за здравство е позитивен. Поради тоа петте деца од градинката и колешката воспитувачка се изолирани, извршена е дезинфекција на објектот.   Двете жени оздравени се од  домашно лекување - изјавија од Центарот за јавно здравје Велес.  

Досега во велешко има заразени 335 лица, од нив оздравеле 283 а починати се 16.  

На Инфективно одделение се 23 пациенти, 22 се потврдени позитивни еден сомнителен, еден пациент од Свети Николе  пуштен по два негативни теста како оздравен - изјави д-р Весна Николовска Неделкова, портпарол на Општа Болница Велес.

 

при преземање на текстот или делови од него, да се посочи изворот, во спротивно за крадење ќе се поведе постапка пред надлежен суд

Поврзани »

ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА ГРОБНИ МЕСТА ПРЕСЕЛЕНО ВО ЗГРАДАТА НА ЈКП ДЕРВЕН

Ги известуваме граѓаните дека Одделението за гробишта е преместено од канцелариите на Сектор Комунална хигиена (кај Вардарска епархија) во Управната зграда на ЈКП Дервен (на влезот од Градскиот парк). Контакт телефонски број за ова одделение е 043 231 011, локал 189, така што за сите прашања поврзани со гробни места обратете се горенаведениот број или во Управната зграда на ЈКП Дервен, соба бр. 19.

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали во Македонија треба да остане летно и зимско сметање на времето?

  • да
  • не
Резултати