Петрушев 37-ми на СП во кајак на диви води за јуниори

Петар Печков

Македонскиот репрезентативец во кајак на диви води, во јуниорска конкуренција, велешанецот   Ангел Петрушев се пласираше на 37-то место на СП  кое се одржа на патеката кај Краков - Полска.

Тој во дисциплината К-1  успеа да влезе во полуфиналето, меѓу 40-те најдобри од 77 учесници. На полуфиналната трка во горниот дел од патеката промаши капија, и за да ја совлада мораше да се врати со што загуби 15-тина секунди. За младиот и талентиран Петрушев ова е одличен пласман и најава доколку продолжи со  посветеност може да постигне одлични резултати. 

Во ова конкуренција  веслаше исто така велешанец  Мартин Мазнев кој во првата трка беше 64-ти  од 77 кајакари а во втората без 30-те најдобри беше 44-ти.

Во младинска конкуренција учествуваше и третиот велешанец   Христијан Игнатов кој во К-1 во првата трка беше 62 од 76 ученика а во втората без 30-те најдобри беше 45-ти.

Тројцата Петрушевски, Мазнев и Игнатов возеа и екипно 3хК-1 каде во конкуренција на 24 држави, македонските репрезентативци го заземаа 21-то место.   

До крајот на сезоната  од големите трки им претстои Светското првенство, при крајот на септември, кое ќе се одржи во Франција.

loading...

Поврзани »

ФК Борец со тројца новаци
loading...

>

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати