Петто издание на Outdoor Festival АЗОТ 2019 мтб предизвик (фото)

Петар Печков

Петстотини учесници, викендов уживаа во петтото издание на велосипедски настан ,,АЗОТ 2019 мтб предизвик,,. Велосипедисти, планинари и останати посетители  имаше од повеќе градови на  Македонија, но и  од Словачка, Германија, Бугарија, Србија. Настанот беше посетен од преку 500 лица, од кои преку 350 директни велосипедисти, 50-на планинари и останати посетители. Дружењето  траеше два дена, првиот ден учесниците го искористија за организирано возење до село Бистрица со посета на етно музеј и манастирот. Во кампот истовремено најмладите учесници учеле вештините на возење велосипед. Забавниот дел заврши со рок забава.

Мотото е секогаш ист, вистински предизвик за секого, затоа што вистинскиот мотив на секој љубител на природата е предизвикот пред непознатите предели, тежината на патеките, и најважно од се само довербата како фактор за надминување себе си. Со ова тие постојано ја поместуваат границата на  позитивно со цел на сите посетители да им овозможат да понесат неизбришливи спомени од  АЗОТ надополнети со лично и општо задоволство кое на секој од нас ни е неопходно во времето во кое живееме и промените на кои сме изложени - вели Зоран Јаневски како претседател на  Здружението на граѓани ,,Велес бајкинг,, организатор на настанот. 

Главниот дел на фестивалот беше неделата  на 26-ти мај  кога  се возеше на  три патеки големата патека - 53.5 km +1805, средната патека: 34.5 km +1011 m и малата патека:16.9 km +442 m. Стартот и целта на возењето беа  во село Богомила, потоа возејќи преку селата Црешнево, Капиново,  Нежилово, преку планинарски дом Чеплес. Вториот дел на патеката беше најинтересниот- вистинскиот дел за подигнувањена адреналинот и возбудата, дел кој ги повзрива Чеплес и с.Папрадиште. Дел од патеката поминува низ бескрајно убави и восхитувачки предели како што е погледот кон врвот Солунска глава (2451 мнв), неколку живописни водопади и возење долж реката Бабуна.

Освен велосипедиости, 50-на планинари планинареа на локации од регионот АЗОТ и тоана релација Богомила-Црешнево- Преслап и назад во должина од 16,2км. Сите активности од петиот ,,АЗОТ 2019 мтб предизвик,,.  беа во селото Богомила-школскиот двор на училиштето Петар Поп Арсов.

фото: Велес бајкинг, Никола Христовски, Горан Василев

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати