Питите пастрмалии годинава без пастрма

Петар Печков

Годинашниот Фестивал на питата и виното, за поголем дел од гостите остана без традиционалниот вкус на пастрмата.  Овој неодминлив дел од велешката пита, го немаше на токму по него препознатлива пастрмалија.  Реагираа  гастрономите. 

 Дојдовме до Скопје да вкусиме велешка пастрмалија, но на ниту еден од штандовите ја немаше. Ни нудеа пита, ами таа без пастрма не е  тоа. Требало  угостителите да се организираат, да не се случи ваков сериозен пропуст - кажаа семејство од Скопје кое саботата попладне беше во Велес.      Сопствениците на ресторантите вината ја префрлаат до месарите.   

 Во неколку месарници побаравме, но немаше. Или тоа што го имале се продало, или немаа уште подготвено. не знам зошто така се случи, иако Питијадата годинава е подоцна од минатите години - вели угостител.   И месарите имаа одговор, зошто традиционалниот локален специјалитет, сушеното овчо месо -  пастрмата ја немаа во понудата.

Годинава, поточно есента беше многу топла. Месото што го обработивме  да се суши, тешко дека ќе може да 23 степени колку што беше до петокот, да се исуши. Ќе ја нема и наредните две седмици.  некаде имаше малку готово и тоа бргу се продаде - кажа познат велешки месар, кој го подготвува овој специјалитет.  

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com