Победа за КМФ Кеги моби во дербито на Втората футсал лига

Петар Печков

Во дербито на колото на Втората футсал лига, екипата на КМФ Кеги моби со убедливи 6:1 го совлада КМФ Форца 2015. За илустрација се сретнаа двете непоразени екипи во досегашниот тек од првенството, но домаќините надмоќни па од дербито ниту ,,д,,. По ова осмо коло КМФ Кеги моби е лидер со шест победи и 18 бода а по нив се екипите на КМФ Форца 2015 и КМФ Арбен Бајрами. 

Во последното деветто коло на Првата одбојкарска лига, екипата на ГОК Борец загуби со максимални 3:0 (9, 9, 16) на гостувањето во Скопје од лидерот ОК Вардар. Така велешани го зазедоа осмото место со четири освоени бодови и напролет ќе играат  со екипите на ОК Шкендија до Тетово и ОК Дибра волеј од Дебар за пласман од 7-мо до 9-то место.   Во втората фаза, која почнува кон крајот на февруари,  секоја екипа ќе одигра осум средби, по две дома и на гости со двата ривала. 

Кошаркарите на КК Борец баскет дома во седмото коло играа со КК Шкупи од Чаир победија тесно со 77:74. И двете екипи досега имаа по две победи, а по ова коло велешани се четврти со девет бодови. Првенството продолжува на почетокот до февруари а во следното коло КК Борец баскет гостува во Кичево на екипата на КК Риниа која е последна деветта со една победа. 

Футсал екипата на КК Велес на гостувањето во Липково загуби од КМФ Карадаку со 13:5. ПО ова 11-то коло на Првата лига,  КМФ Велес останува претпоследен деветти со две победи и шест бодови.

фото Радица Дукова

Поврзани »

Роденденски попусти во dm во Велес!

Со попуст од 15 проценти на АПСОЛУТНО СÉ, па дури и на веќе намалени производи, dm дрогеријата во Велес ќе го прослави својот 5 роденден. Детали

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати