Победи за одбојкарите и футсал екипата на Велес

Петар Печков

 

Изминатиот спортски викенд донесе две радости -победи за велешките екипи и четири порази

Победија одбојкарите на гостувањето во Тетово.   Во второто коло втора фаза ОК Шкендија -  ГОК Борец  2:3 ( 24;22; -212; -23; -9).   ГОК Борец е прв во разигрувањето од 7-9-то место,  следното коло е слободен  во оваа фаза настапува и ОК Дибра волеј. 

 Победи и екипата на футсал  прволигашот КМФ Велес, дома против  штипски  КМФ Астибосо  5:3. Ова беше натпревар од 15-тото коло,  следно играат  со КМФ Железарец.

Во Втората футсал лига, лидерот КМФ Кеги моби загуби во Скопје од  КМФ Арбен  Бајрами со убедливи 9:3. Ова беше натпревар од 15-тото коло и дерби. 

Женската фудбалска екипа на Борец загуби во Струга од  ЖФК  АД Јунајтед- со 5:1. Ова беше 14-то коло, прво пролетно.  Домаќинките се  5-ти велешанки  10-ти  со 10 бода. Во следното коло, дома на Градски играат ЖФК Борец -ЖФК Речица, гостинките се  9-ти  со 16 бода. 

Со куп  натпреварите започна ракометната пролетна сезона.  Во бараж  ГРК Борец, дома,   го победи  РК Текстилец од Штип 30:24 иако гостите на полувреме водеа  12:13. Со ова младата велешка екипа влезе во 1/16 финалето, каде настапи во  Неготино. Во првиот натпревар  ГРК Борец  - РК Астраион од Струмица  21:29 (11:17), со што беа елиминирани од натамошните натпревари.

Кошаркарите на  КК Борец баскет, загубија дома во салата Гемиџии од  КК ТТФ  74:77, кој е  лидер, досега има само еден пораз . Ова беше натпревар од 12 коло  КК Борец баскет е 5-ти од 9 екипи со 15 бода,  во следното гостува  во Скопје на КК Феникс 2010 кој е трет со два порази.

Започнаа натпреварите од пролетниот дел на Прва пинг понг лига.  Во прво полетно коло, или вкупно осмо   Борец ТИМ загуби од екипата на Струга со 1:4 и по осум кола е петти со 11 бода.   Овој викенд во Скопје се играат 9-то и 10-то коло игра. Велешани играат  со Мултитекс кој го дели пласманот, исто  со 11 бода  и со соседот на табелата Кочани  со 12 бода.

Поврзани »

ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ВЕЛЕС

Почитувани, велешани, почитувани крводарители!
Поради вонредната состојба во државата има ниско ниво на залихи со крвни единици. Затоа Општинскиот црвен Црвениот крст на Велес во соработка со Институтот за Трансфузиона медицина се одлучи во Велес да се одржи ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали граѓаните ги почитуваат препораките за заштита од корона вирусот, да останат дома, да има растојание кога се чека во редица пред банка, маркет?

  • да
  • не
Резултати