Првиот ден од годинава донесе 10 позитивни случаи на ковид-19 и 14 оздравени

Петар Печков

Во првиот ден од годинава, Центарот за јавно здравје од Велес регистрираше 10 нови заразени лица со ковид-19 или досега вкупно 2.764. Оздравени се 14 пациенти а вкупно 2.138.

Активни се  552 случаи, 22 од нив се во велешка Болница,  по двајца се во приватни клиники во Скопје и во Клиника Козле,  и по еден во Инфективна клиника и торако-васкуларна Клиника.  На домашно лекување  се 524 пациетни.

Во велешка Болница  се хоспитализирани 26 пациенти од нив 22 на Инфективно и четворица ан Интерно.  Од нив  19 се потврдени позитивни, двајца  сомнителен и  пет пациенти  се со негативен тест но задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 10 пациенти. Еден апциент е  транспорт за Скопје на Инфективна клиника.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати