Препораки за намалување на загаденоста на воздухот во Велес

Петар Печков

Откако велешките екологисти вчера побраа локалната власт да излезе со мерки за намалување на загадениот воздух, денес надлежните препорачаа како велешани да дишат почист воздух.

Општина Велес им препорачува на граѓаните:

-Возрасните лица, малите деца, бремените жени, хроничките болни да не се движат на отворено во периодот помеѓу 17:00 и 20:00 кога има најголеми вредности на загадување.

-Да се намали употребата на возилата

-За затоплување на домаќинствата да се користат познати и одобрени енергенси како дрвото или електричната енергија, а да се избегнуваат прегорено масло, пластика и стара дограма.

Општина Велес редовно ги следи податоците за степенот на квалитет на амбиенталниот воздух. Мерењата покажуваат дека во 2016 година, заклучно со 18 декември,  95 дена биле надминати концентрациите на суспендирани ПМ 10 честички, со што Велес е на 15-тото место во државата – велат од локалната власт. 

Во меѓувреме надлежните од инспекторатот извршиле надзор на сите индустриски постројки кои имаат котли и е проверена емисијата на загадување.

loading...

Поврзани »

loading...

Пролетна акција за собирање на габаритен отпад

Општина Велес и ЈКП „Дервен“ веќе осма година по ред организираат „Пролетна акција за собирање на габаритен отпад“. Акцијата започна од понеделникот 16 Април, и ќе трае до 15 Мај. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • ми донесе многу убави моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши мигови
  • постар сум за една година
Резултати