Рекордни седум нови случаи денес во Велес

Петар Печков

Седуммина нови случаи позитивни на ковид-19 во Велес регистрираше Министерството за здравство, има и тројца оздравени. Со ова  бројот на активни случаи во велешко достигна 36 лица. Ова е највисока бројка на ново регистрирани случаи во еден ден, претходно имаше шест случаи на 16-ти септември.

Петмина од новите случаи се мажи и две се  жени. Четири случаи се од вработени во Кавадарци и Скопје, еден е од член на семејството и двете лица не можат да посочат од кого се заразиле. Има и тројца оздравени, двајцата се од домашно лекување, еден од Инфективно одделение - изјавија од Центарот за јавно здравје Велес.

Досега во велешко има регистрирано 348 случаи на лица со корона вирусот,  296 оздравеле и 16 се  починати. На Инфективно одделение   има 25 пациенти, еден пациент жена  од Велес  на 65 годишна возраст е на Инфективна клиника од Скопје, една од Каратманово (66 год) во ГОБ 8-ми септември.

Од хоспитализираните пациенти, 24 се потврдено позитивни, еден е сомнителен. Петмина пациенти се на кислородна поддршка, испишани се двајца пациенти еден од Велес и еден од Кавадарци.  Има и две случаи кои се примени денес, еден од Велес и еден од Свети Николе - изјави д-р Весна Николовска Неделкова, портпарол на Општа Болница Велес.

Поврзани »

ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА ГРОБНИ МЕСТА ПРЕСЕЛЕНО ВО ЗГРАДАТА НА ЈКП ДЕРВЕН

Ги известуваме граѓаните дека Одделението за гробишта е преместено од канцелариите на Сектор Комунална хигиена (кај Вардарска епархија) во Управната зграда на ЈКП Дервен (на влезот од Градскиот парк). Контакт телефонски број за ова одделение е 043 231 011, локал 189, така што за сите прашања поврзани со гробни места обратете се горенаведениот број или во Управната зграда на ЈКП Дервен, соба бр. 19.

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали во Македонија треба да остане летно и зимско сметање на времето?

  • да
  • не
Резултати