Симболично одбележан Водици, група млади влегоа во реката

Петар Печков

Годинава поради ковид заразата го немаше традиционалното фрлање на крстот во водите на реката Вардар во Велес. Но затоа група млади момчиња, Дејан Петрушев, Орце Весов и  Ане Мирчевски, симболично влегоа во водите на реката Вардар за да го одбележат овој ден, Богојавление.   Иако од страна на МПЦ-ОА не се фрлаше крстот, оваа група самоиницијативно го одбележа денот Водици.

Не смееме поради пандемијава да се откажеме од нашите традиции, вредности и од нашата православна вера. Затоа со ова влегување во река Вардар симболично го одбележавме Водици - кажа Орце Весов.

Оваа група лани го фати крстот од водите на река Вардар во Велес.

Годинава  осветувањето на водите во велешко  се изврши во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, каде  во понеделникот навечер се отслужи Вечерна со Василиева Литургија, а потоа во сослужение на присутните свештеници Митрополитот Повардарски  Владиката Агатангел ја освети водата за здравје и спасение на верниците.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати