Сите на велосипед, недела на мобилност (фото)

Петар Печков

Кој милуваше денес на пладне час и половина можеше  да вози велосипед од  Стар мост до Долни дуќани и назад. Ова беше активност која локалната власт ја организираше со Министерството за животно планирање,  во рамките на   Европската недела на мобилност.  

На  овој ден 22 септември традиционално кај нас и во светот се затвора една или повеќе фреквентни сообраќајници кои се резервираат за велосипедисти, пешаци. Активностите се одвиваа на улица „Димко Најдов“ т.е. од Стар мост до манастирот Св. Димитрија. Настанот е посветен на одржливоста и мобилноста во урбаните средини   – порача Македонка Виларова претставник  на Општина Велес.

Педесетина пред се ученици од  основните и средни училишта од градот, најмногу на велосипед ја извозеа оваа делница. Таа беше затворена за сообраќај    во периодот од 12:00 до 13:30.

Ова е   петта година по ред како во Велес се одржува ваков настан со  кој се подига свеста за   користење на велосипедот или да се  пешачи.  Манифестациајта   се одржува во повеќе држави во светот.

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати