Среда наутро стигнува летото

Петар Печков

Среда  21-ви јуни, наутро астрономски стигнува летото. 

Тоа ќе пристигне во 06:24 кога на северната хемисфера од Земјината полутопка доаѓа годишното време лето.  

Истовремено на Јужната хемисфера настапува зимата.

Сонцето во Велес  ќе изгрее во 4:58 а ќе зајде во  20:11 или денот  тогаш е најдолг  и трае цели 15 часа и 13 минути.

 Летото ќе трае 93 дена и ќе заврши на 23 септември во 10 часот и 21 минута кога на северната полутопка ќе почне есента.

Метеоролозите најавуваат дека ќе имаме долго топло и врело лето.

loading...

Поврзани »

loading...
Дежурство на аптеките (АВГУСТ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каква е културната понуда и забавата летово во Велес?

  • одлична, има се
  • никаква, нула
  • има по нешто, за сечиј вкус
  • од што има, одам во други градови
Резултати