Стручни лица ќе одлучуваат како да се отстрани карпата кај Долни Дуќани (фото)

Петар Печков

Поради спецификата на проблемот, за отстранување на  карпата  која   падна кај  Долни Дуќани, утре ќе дојдат стручни екипи.   Големата карпа  која се  одрони утрово,  од  ,,Цуцка,, го сопре патниот и железничкиот сообраќај.   Карпата падна во 8,30 на излезот од  Велес  и за среќа нема човечки жртви.

Побараме помош од Центар за Управување со кризи и од Дирекцијата за заштита и спасување, оти со механизацијата која градежните фирми со кои работиме,  ја имаат не е можно да се реши карпата. И ЈП Македонија пат од  Велес,  немаат таква механизација.  Ќе дојдат и стручни лица од Градежен факултет, кои ќе треба да кажат како да се острани  наносот, но да не се доведат во опасност луѓето кои ќе бидат ангажирани. Оти таму уште се одронуваат камења, засега не може никој да работи  ништо  - изјавија од  Општина Велес.

Патниот сообраќај од Велес до Градско се одвива  преку автопат, бидејќи регионалниот е затворен. Железничкиот  сообраќај до Гевгелија ќе се одвива  со потешкотии. Од Македонски железници  изјавија дека до Градско и до Градско патниците  ќе бидат носени со автобус а потоа ќе продолжуваат со воз.  Товарниот железнички сообраќај е во прекин, на железничка станица Велес и Градско стоајта возови товарени со стока.

благодарност до посетителите на ТрМр кои ги  испратија фотографиите

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати