Триото Грациозо со турнеја во Словенија

Петар Печков

Македонското триото Grazioso (Грациозо)  кое   изведува дела од   класичната музика имаше турнеја по Словенија, низ Бела краина. Ова трио изведува класична музика  каде  членува и велешката Менче Богоевска - виолин  заедно со   неготинчанката Кристина Палија – сопран и штипјанката  Невенка Трајкова – пијано. Тие настапија изминатата седмица во  Чрномељ  на одбележувањето на денот на општината домаќин, потоа со самостоен концерт како и на хуманитарен концерт во Метлика. 

Бевме одлични примени, имавме полна сала на самостојниот концерт во Чрномељ. настапивме со дела од Масне, Обрадорс, Пуленк, Корсаков, Рахмањинов,    Елгар. На хуманитарниот концерт настапивме заедно со  оперската певица Аленка Готар,   поп  изведувачите Регина, Ади Смолар, Андраж Хрибар и многу други познати словенечки имиња - рече Менче Богоевска. 

Настапите на Трио Грациозо  биле во соработка на збратимените  општини Неготино од Македонија  и општина Чрномељ во Словенија, а во склоп на празникот на општината. На нивниот концерт гости биле и  Мојца Чемас Стјепанович –градоначалник на општината и г-ѓа Тања Фајон – словенечки  пратеник во Европскиот парламент. Организацијата на турнејата е на Заводот за образование и култура и Јавниот фонд за културни дејности на Словенија. Нивниот настап и гостување имал голем одѕив во тамошните медиуми. 

Еве и линк за дел од нивниот настап:

http://www.radiokrka.com/poglej_clanek.asp?ID_clanka=201960

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати