Ученик од ОУ Блаже Конески, позитивен на ковид-19, 15 соученици и учителката одат во самоизолација

Петар Печков

Меѓу денешните случаи, до 12 часот седум ново регистрирани  со ковид-19  во Велес,  и осумгодишно дете, трето одделение од ОУ Блаже Конески.

Според Центарот за јавно здравје тоа се заразило од член на поширокото семејството, не од родителите и неколку дена не доаѓало на училиште.
 
Поради овој случај целото одделение од 15 деца заедно со наставничката се во самоизалација.  Извршена е дезинфекција на училницата, просторот каде се движело. Да нема забуни децата од одделението кое брои  32 се поделени на две паралелки од по 16 според протоколите, токму заради превенција од вакви случаи - рече Јованче Манасков, директор на училиштето.   

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

  • да
  • не
Резултати