ФК Борец побарал лиценца за евро настапи следната сезона

Петар Печков

Единаесет македонски клубови аплицираа за УЕФА лиценца, меѓу нив е и велешкиот прволигаш ФК Борец 1919.

Одделението за лиценцирање на Фудбалската Федерација на Македонија  во тек на овој декември испрати покани до клубовите во Првата и Втората лига за доставување на пријави за лиценцирање за натпреварувачка сезона 2020/21.

Добивањето на УЕФА лиценца  овозможува настап во натпреварувања во организација на УЕФА во сезона 2020/21. Лиценца побарале сите прволигаши плус штипска ФК Брегалница, која е четвртфиналист  во Купот. 

ФК Борец е осми на табелата по есенската сезона, со 20 бода, осум помалку од второпласираниот тим, место кое води во Лигата на Европа.

Од клубот најавија  ,,4-5 квалитетни  засилувања,добри подготовки, храбра борба за опстанок,голема инспирација и реализација до зацртување на целта,,. 

Медиумите објавија дека од клубот заминуваат Симеон Христов, Филип Петров, Стеван Богдановски, Владимир Жоглев и српските интернационалци Ѓорѓе Ивљанин и Јован Велев.

Поврзани »

Роденденски попусти во dm во Велес!

Со попуст од 15 проценти на АПСОЛУТНО СÉ, па дури и на веќе намалени производи, dm дрогеријата во Велес ќе го прослави својот 5 роденден. Детали

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати