Фатени двајца криволовци, кои ловеле риба на Црна, надлежните се сомневаат дека тоа го сториле со динамит

Петар Печков

На Божик вечерта, велешките рибочувари заедно со кавадаречката полиција фатиле група криволовци. Две лица ловеле  на реката Црна, во долниот тек, во атар на село Манастирец.  Надлежните се сомневаат дека рибата е фатена откако бил фрлен динамит. Но за ова ќе треба да се произнесат од Институтот за ветерина.  

По дојава,  дека одредена група лица вршат криволов, околу 19 ч. излезено е на терен. Откако отидовме на лице место, лицата побегнаа за се дадеме во потера по нив. Фатени се во дворно место, каде е откриена и риба  -клен, во тежина од 13,6  кг. како и две мрежи. Се сомневаме дека рибата е ловена со динамит, бидејќи и се оштетени внатрешните тапанчиња. Кај сторителите пројадовме и помошно средство со кое рибата е собирана од реката а тие да не влегуваат во вода  - изјави Шефкет Маслак   рибочувар од ЗСР ,,Бабуна од Велес, во чиј ревир спаѓа и реката Црна во долниот тек. 

Акцијата е изведена заеднички со полицајци од ПС Кавадарци.  Сторителите се познати а кавадаречката полиција  ќе поднесе соодветна пријава. Пребројано е дека со криволовот биле уловени 231 парче клен. 

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати