Фондацијата Анѓушев им додели стипендии на Панова и Инѓилизов

Петар Печков

Младите велешани, ученици во прва година Гимназија Кочо Рацин,  Викторија Панова и Марко Инѓилизов,  од Фондацијата Анѓушев, основана од вицепремиерот проф. д-р Кочо Анѓушев добија  стипендии до крајот на нивното школување. Панова и Инѓилизов   го освоија второто место на финалето на Европскиот квиз на парите што се одржа пред еден месец во Брисел, Белгија.

На средбата со младите ентузијасти, вицепремиерот им го честиташе постигнатиот успех и им посака да ги прошират своите амбиции за постигнување нови знаења и успеси, а неговата поддршка ќе ја имаат секогаш.

Викторија и Марко направија импресивен успех, во конкуренција во 100.000 деца од цела Европа и тоа е успех што треба да се награди, интелект и знаење што треба да се негува и поттикнува. Тие се едуцирале со своите професори но и самите, покажаа самоиницијативност, научиле многу сериозни работи. За нивната возраст, знаењето што го поседуваат во сериозни теми, е навистина реткост и говори дека тоа е нивен интерес и избор. Сакам лично да ги поддржам и да им порачам дека тоа е начинот да се успее, да се биде иницијативен и да се учи повеќе. Затоа Фондацијата Анѓушев, им доделува стипендија, да биде поттик и мотивација за понатамошна нивна едукација. Да се охрабрат и понатаму да вложуваат во себе и да бидат пример за сите нивни врсници - рече Анѓушев при средбата.

Сакам да се заблагодарам на овој гест на вицепремиерот кој дојде лично да ни честита. Оваа награда за нас е голема и значајна, меѓутоа за мене многу повеќе ми значи неговата лична поддршка и поддршката од целокупното општество - изјави  Марко Инѓилизов.

Многу ми е мило што министерот лично нè поддржуваат и ни даваат поттик да останеме тука, да го покажеме нашето знаење и со тоа да придонесеме за државата - кажа Викторија Панова.

Стипендијата од Фондацијата Анѓушев, им се доделува на Викторија и Марко, до завршувањето на средното образование. Единствен критериум да ја задржат стипендијата е да покажуваат одличен успех. Фондацијата Анѓушев е основана од проф. д-р Кочо Анѓушев, каде вицепремиерот го уплатува месечниот надомест од вицепремиерската плата. Една од целите на Фондацијата е поддршка на младите интелектуалци и ентузијасти за постигнување значајни резултати во различно поле и поттикнување на образовна надградба. 

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати