Формирано Здружение на приватни локални радио станици

Петар Печков

 Локалните приватни радио  станици формираа свое здружение, на основачкото Собрание кое се одржа во Велес. За претседател едногласно беше избран Васко Чукарков од Галакси Радио од  Кавадарци. Беше избран и Управен и Надзорен одбор. На овој начин 50-те локални радио станици сакаат  нивниот глас да се слушне наспорти здруженијата на приватните телевизии со национална концесија и  приватните регионални и локални  телевизии.

Со текот на годините се појави потреба  локалните радија, кои имаат свои интереси наспроти локалните и регионални телевизии, да имаме свое Здружение. Се решивме на овој начин, преку ова Здружение да ги решаваме нашите проблеми, да може да се слушне и нашиот глас а во интерес на слушателите - рече Чукаров.

 Во Македонија имал 48 локални  приватни радио станици  и две  непрофитни, со околу 200 вработени.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати