Фрлањето на Богојавленскиот крст, в недела на Водици од Мало мовче

Петар Печков

В недела од  Малото Мовче ќе се изврши  Богојавленскиот водосвет,  почетокот е во 11.30 часот , најавија од Повардарска Епархија на МПЦ-ОА.

Претходно во 8:15ч. во  храмот Св. Вознесение Христово  ќе се изврши  Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски Владиката  Агатангел.

За овој чин, Повардарска Епархија на МПЦ-ОА ги повикува заинтересираните православни верници, за традиционалното фаќање на крстот, да се пријават во просториите на Епархијата, до петок, во текот на работното време од 8 до 16ч. 

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати