Цел месец мај Вардар во Велес со натпросечно ниво

Петар Печков

31 ден од претходниот месец, реката Вардар во Велес беше со високо ниво, според податоците на Управата за Хидрометеорологија.

Или ако просекот за петиот месец од годината бил  101 см. нивото континуирано било повеќе од оваа вредност. Така последниото ден, вечра биовото било 102 цм а претходно достигнало и 128 а имаше денови кога беше и 190 цм. 

Дождливата пролет така се одрази и на водостојот на Вардар. Тој е висок и со натпросечни вредности уште од декември минатата година, или шест месеци постојано. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати