Во Велес учебната година започнува на 3-ти септември

Петар Печков

Во велешките основни и средни училишта генерално се штрајкува, а во некои само се врши прием на учениците, посебно на првооделенци и оние во прва година средно, како и од повисоките одделенија и години во средно, но настава не се изведува.

Наставата денеска започна само во училиштата во велешките села Клуковец и Сливник, кои се со албански наставен јазик.

Верица Тодоровска, од службата за образование при Општина Велес информира за МИА дека, редовната настава во сите основни и средни училишта започнува утре, кога во училишните клупи треба да седнат 4.908 основци во Велес и велешко меѓу кои и 436 те првачиња и 2077 средношколци.

Велешките основни средни училишта се комплетно подготвени за започнување на утрешната редовна наставата, информира Тодоровска.

Веста е преземена од Македонската Информативна Агенција МИА 

фото архива ТрМр

loading...

Поврзани »

loading...

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како ќе ја помните годината зад нас, 2019-та?

  • ги помнам само убавите моменти
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар/а сум за една година
  • имаше и убави и лоши работи
  • како и секоја друга
Резултати