Во вториот уписен рок во четирите велешки средни училишта запишани се вкупно 61 ученик

Петар Печков

На денешната прес конференција градоначалникот на Општина Велес ги соопшти бројките на запишани ученици во прва година во четирите средни училишта во Велес.

Во Гимназијата запишани се пет нови   или вкупно 108   ученика,   настава на македонски јазик ќе следат 94,  од нив во албанската паралелка  има 14.

Во Коле Неделковски  запишани се нови 28  или севкупно  197, во Димитрија Чуповски  ново запишани се  27 или севкупно   117  а во економското Јовче Тесличков запишан е еден нов или вкупно 11 ученици. 

Досега, по двата уписни рока,  во прва година во средните во градов има запишано  433 ученици, толку колку што завршија деветто одделенци од општина Велес. Вкупно слкбодни емста имаше 1.011.

Од поширокиот регион, заедно со општините Градско, Лозово и Чашка има завршено 590 основци. 

Вторито уписен рок беше спроведен на 24-ти и 25-ти јуни а третиот на 29-ти јуни, понеделник. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

  • да
  • не
Резултати