Дали пешаците го користат пешачкиот премин

Петар Печков

Во текот на вчерашниот ден, понеделник, шест часа траела сообраќајна контрола на полицијата, колку пешаците минат на обележан пешачки премин.

Понеделникот 28 октомври  во периодот од 8 до 14  часот на територијата на СВР Велес била спроведена акциска контрола на пешаци, кои прават прекршоци во сообраќајот. Притоа, биле откриени 25 прекршоци, од кои осум во Велес, четири во Кавадарци и 13 во Неготино - информираа од МВР. За сите прекршоци изречени се соодветни казни.

Вчера ваква акција изведена е и во повеќе македонски града, при што во Скопје биле констатирани 11 прекршока, Струмица 18, Штип 21, во Тетово 18 , во Гостивар  7 лица не ја минувале улицата на обележан пешачки премин.   

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати