Два нови случаи на позитивни со ковид-19 во Велес

Петар Печков

Во Велес во текот на вчерашниот ден  регистрирани се два нив случаи на позитивни со ковид-19. Оздравени нема, нема починати, соопштија од Центарот за јавно здравје од Велес. Со ова бројката на активни лица  е 39 лица, досега се заразени 185,  13 се починати.

Едното лице е велешанец кој се вратил дома од Србија и резултатите покажале дека е позитивен.   Второто заразено лице е од поголема фирма во градот, од каде има повеќе негови колеги кои се ставени во изолација - изјавија од Центарот за јавно здравје.   

На Инфективно одделение во велшка Болница, состојбата е како и вчера, хоспитализирани се 15 лица, 14 се потврдено позитивни за еден се чекаат резултати а четворица се на кислородна поддршка, 12 од овие лица се од велешко.  Две лица од Велес  се лекуваат  во приватна клиника во Скопје а   26 се на домашно лекување. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати