Железничкиот мост на Црна забрзано се санира

Петар Печков

Набргу треба да заврши санацијата на Железничкиот бетонски мост на реката Црна, близу локалитетот Стоби, по што ќе се нормализира железничкиот сообраќај на релацијата Скопје- Солун. ова го кажа премиерот Зоран Заев при вчерашната посета на локалитетот Стоби, прашан кога може да сообраќаат возовите на оваа делница. Тој не кажа термин, но рече набргу.

Верувам дека во прашање се  денови, заради тоа што ова навистина е една од најважните железнички трансверзали за Европа, а секако превозот ан стока од  Солунското пристаниште. Пругата  ги поврзува  Македонија со Солун, но и од Солун кон Централна и Западна Европа  Белград, Париз, Будимпешта. Владата донесе брза одлука и веднаш обезбедивме средства и колку што сум информиран реконструкцијата е започната - кажа  Заев.

Мостот беше оштетен на 29 септември, од надојдените вода на  реката Црна  при што беше оштетен еден  од столбовите. Поради тоа железничкиот сообраќај на релацијата  Велес - Гевгелија е во прекин. Директорот на ЈП Македонски железници инфраструктура Ирфан Асани  кажа дека секојдневно поради прекинот само тие губат 28 илјади евра а загуби бележи и македонското стопанство поради отежнатиот транспорт. За кинеската стока, која секојдневно од Солун со по два воза се превезуваше кон Европа, сега се користи алтернативниот правец, со воз  преку Бугарија.     

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com