Бадникова поворка трета година по ред (фото)

Петар Печков

Трета година по ред, на Бадник, беше организирана Бадникова поворка, во која мноштво дечиња, пеејќи ја Божикната (Бадниковата) песна Вечниот Бог, се движеа по улиците на градот и ја носеа убавата вест. 

Поворката тргна од храмот Св. Кирил и Методиј по светата Божествена Литургија. Владиката  Агатангел  Митрополит на Повардарската Епархија на МПЦ-ОА ги даруваше дечињата кои беа собрани во црквата со бадникови пакетчиња. 

Движејќи се по улиците Благој Ѓорев, Борис Трајковски, Кумановска децата се вратија во дворот на храмот. На Божик пак владиката Агатангел им додели пакетчиња на лицата од Здружението на лица со церебрална парализа.   

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати