Би отишле ли во војна за сопствената земја

Петар Печков

Мапата го покажува процентот на жители во неколку европски земји кои би се бореле и би отишле во војна за сопствената земја. Така можеби изненадувачки  ,,најголеми патриоти,, во Европа  се Финците, каде од 4 жители тројца би заминале в  о војна. Потоа се Турците, Украинците, Русите.. Македонија е во средината од ова табела со  38 отсто од испитаниците кои би заминале во војна за државата.  Пред  нас се Швајцарците, Швеѓаните а после нас се Бугарите,  Италијанците, Германците, Французите 

Во продолжение се целосните резултати, од највисок до најнизок процент:

74% - Финска

73% - Турција

62% - Украина

59% - Русија

58% - Косово

55% - Босна и Херцеговина

55% - Шведска

54% - Грција

47% - Полска

46% - Србија

41% - Латвија

39% - Швајцарија

38% - Ирска

38% - Македонија

38% - Романија

37% - Данска

29% - Франција

28% - Португалија

27% - Обединето Кралство

26% - Исланд

25% - Бугарија

23% - Чешка Република

21% - Австрија

21% - Шпанија

20% - Италија

19% - Белгија

18% - Германија

15% - Холандија

 

Резултатите се од интернационалното глобално истражување „WIN/Gallup“.

Европа е континент во кој најмал број од луѓето би се одлучиле да се борат во војна за својата земја. Глобално, 61% од испитаниците во 64 земји изјавиле дека ќе се борат. Мароко 94%, Фиџи 94%, Пакистан 89%, Виетнам 89% и Бангладеш 86% се земјите со највисок процент на луѓе што би се бореле за сопствената земја.

Земјата со најмал процент на луѓе што би отишле во војна е Јапонија, со само 11% од луѓето кои изјавиле дека би се бореле во војна.

Уште од Втората светска војна, Европа е релативно мирна со исклучок на југословенските војни во 90-тите и неколку политички потиснувања за време на Студената војна. Но 19 век исто така беше релативно мирен период за Европа што заврши со почетокот на Првата светска војна.

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Кој ќе биде новиот светски првак во фудбал?

 • Аргентина
 • Англија
 • Англија
 • Бразил
 • Белгија
 • Германија
 • Португалија
 • Русија
 • Србија
 • Уругвај
 • Франција
 • Хрватска
 • Шпанија
 • некој друг
Резултати