Бројот на заболени од сезонски грип во велешко, драстично опадна

Петар Печков

Во третата седмица од март, во велешко матичните доктори регистрирале 60 заболени лица од сезонски грип. Ова се бројките кои ги соопшти д-р Бојан Тодорoвски од ЈЗУ Центар за јавно здравје Велес.

За потсетување во втората седмица од март имаше  116 заболени лица.

Од 60-те ново заболени, најмногу 26 се деца од претшколска возраст, потоа доаѓаат деца од училишна возраст 17, па најголемата возрасна група од 15 до 64 каде има 14 заболени и над 65 години возраст има само три лица.

Вкупно во месец март има 530 лица а во првите два месеци годинава  имаше 2.177 заболени лица од сезонски грип во велешко, каде се и општините Градско и Чашка.   

Досега од последиците на сезонскиот грип во Македонија починаа три лица, исто колку и од новиот корона вирус. 

Поврзани »

ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ВЕЛЕС

Почитувани, велешани, почитувани крводарители!
Поради вонредната состојба во државата има ниско ниво на залихи со крвни единици. Затоа Општинскиот црвен Црвениот крст на Велес во соработка со Институтот за Трансфузиона медицина се одлучи во Велес да се одржи ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали граѓаните ги почитуваат препораките за заштита од корона вирусот, да останат дома, да има растојание кога се чека во редица пред банка, маркет?

  • да
  • не
Резултати