Велес доби камерен оркестар

Петар Печков

На денот на сесловенски просветители 24 мај, промоција имаше Камерниот оркестар од Велес, ,,Ангел Шурев,,. Тој засега брои 16 члена, дипломирани  музичари. Формиран по иницијатива на градоначалникот на Велес Аце Коцевски, со цел да се развива музичкиот и културен живот во Велес. За диригент на оркестарот е назначен  м-р Илија Настовски, професор по музичко, кој со  искуство се стекнува кај познатите оркестарски диригенти Јануш Псибилски од Полска и Алгис Забрас од Литванија.

Имаше огромна желба од страна на изведувачите, да се формира составот.  Се состанавме, почнавме со проби и еве го првиот резултат.  Работиме во музичкото, засега.  По најавата дека ќе е формира оркестар, сите  што беа поканети и што беа слободни колеги музичари од градот, без исклучок прифатија да членуваат. Имаме една колешка дури од Куманово е членка, доаѓа на проби секој четврток. Настапивме со капитални дела од Бах, Пјацола. Во составот имаме и ученици од музичките училишта - вели   Настовски. 

Волшебните звуци на градскиот камерен оркестар на неговата премиера ја пленија публиката во салата ,,Бели мугри,,.  Ангел Шурев, по кого камерниот состав го носи името, е роден во Велес во 1932 а почина во Белград 2004-тата. Тој е ученик на основното музичко училиште тогашно Киро Димова, сега Стефан Гајдов од Велес.  Шурев завршува специјализација на „Санта Ќеќилији“ во Рим, каде три години је бил  диригент во Римската опери. Пред и потоа бил диригент во Белградската опера, Симфонискиот оркестар и хорот на ЈНА во Белград. 

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати