Велешанец позитивен на ковид 19, вчера почина на Инфективно одделение во велешка Болница

Петар Печков

Еден велешанец на 76 годишна возраст, со ковид-19,  почина на Инфективното одделение во велешката Болница, информираа oд Министерството за здравство. Тој таму бил  згрижен од 6-ти мај, имал коморбидитет, имал и други хронични заболувања, вчера нагло му се влошила состојбата по што починал.   

Ова е шести велешанец, кој има корона вирус и  починува од последиците по здравствената состојба. Во текот на вчерашниот ден двајца пациенти од Инфективно одделение, поради влошување на здравствената состојба се препратени на Инфективната клиника во Скопје.

На Инфективно одделение при велешка Болница,  денес има 24 лица, од кои 22 се позитивни а за две се чекаат резултати.   Во велешко во изолација има 136 лица а во самоизолација 27. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати