Вечерва земјотрес ги уплаши велешани

Петар Печков

Вечерва, петок 12 јануари,  земјотрес ги вознемири велешани. 

Земјотресот се случил во 19. 07 часот и 38 сек.  Магнитудата  била 2,6 степени  и бил на длабочина  од еден километар.

Според параметрите на  EMSC (European Mediterranean Seismological Centre) -Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот  бил близу Велес а на 7 км североисточно и 6 км југозападно од село Лозово, а 44 км југоисточно од Скопје.   

Земјотресот го регистрирала и  телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Охрид и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Според нив земјотресот  се случил  на 12.1.2018 година во 19 часот и 07 минути со епицентар на 45 km југоисточно од Скопје, од велешкото епицентрално подрачје. Земјотресот бил со Рихтерова магнитуда од 2.6  Овој земјотрес е почувствуван од населението во околината на Каратманово и Велес со интензитет од IV степени според Европската Макросеизмичка Скала. 

Жителите на градот го почувствуваа како силна бучава од длабочина, како експлозија, без тресење и тоа два удари за кратко време.

Во Центарот за известување   немаат добиено повици од велешани, за  причинети штети,  како резултат на земјотресот.   

Ист ваков земјотерс, со слична јачина од 3 степени, на подрачјето каде сега е регистриран, близу Велес имаше и на 21 ноември во  7,53ч. утрото, тогаш само на 2 км длабочина.  

При користењето на податоците да се користи изворот портал ТрМр.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати