Викендов два позитивни случаи со ковид-19 во Велес и двајцата се мажи

Петар Печков

Викендов во Велес регистрирани се двајца ново заразени со ковид-19 и седуммина оздравени. Со ова вкупната бројка на активни случаи во велешко е33 лица, од 203  регистрирани лица со корона вирус, 157 се оздравени и 13 починати. 

Во саботата и неделата имаме по еден ново пријавен  и двајцата се мажи. Првиот е лице на 64 години кое  по рутинска контрола на приватна клиника во Скопје дознало дека е позитивен иако немало никакви   спитоми. Слично е и со вчерашниот случај, лице на 38 годишна возраст, кое исто така се тестирало во приватна лабораторија. И двајцата  не можат да посочат од каде се заразиле. Имаме и четворица оздравени во саботата и тројца во неделата, негативни на два последователни теста од земен брис  - и изјавија од Центарот за јавно здравје.

Така од вкупниот број лица позитивни во велешко, 21 се на домашно лекување, 11 се на Инфективно одделение и еден е во КПУ Идризово.    

На Инфективно одделение има 13 пациенти, 12 потврдено позитивни за еден се чека резултат. На ова одделение од велешката Болница биле сместени и две пациентки од Општина Свети Николе, каде деновиве пламна вирусот ковид-19, но со потпишана изјава си заминале на домашно лекување,  па останала една жена од село Црнилиште.  

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати