Во Велес досега девет ученици позитивни на ковид-19, два класа се во изолација

Петар Печков

Според информациите од належените институции во Велес, во училиштата во општината има вкупно девет ученика кои се позитивни на ковид-19, три од основното образование и шест од средното. Ова на прес конференција го соопшти градоначалникот на Велес, Аце Коцевски. 

Позитивни се  и двајца директори, еден од основно и еден од средно, двајца наставници, еден педагог и еден психолог од основно училиште  и една хигеничарка во детските градинки.

„Осум ученици од основните училиште  се во изолација и две паралелки од Гимназијата. Во изолација се учениците кои што не се вакцинирани.  Ако се земе во обѕир вкупниот број на ученици, оваа бројка не влијае на одвивањето на наставата“ - кажа Коцевски.

Тој потенцира дека ова е состојбата во велешко заклучно со денес претпладне и се однесува од почетокот на наставата оваа учебна година.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

  • да
  • не
  • уште не сум одлучил/а
Резултати