Во близина на село Удово, пронајдени гранати од Прва Светска војна

Петар Печков

Во текот на вчерашниот ден, среда 22-ри јули во попладневните часови биле пронајдени   неексплодирани гранати, во близината на село Удово, информираа од Дирекцијата за заштита и спасување.

Во време од 17 до20  часот по пријава од Страбаг  на оддалеченост од бензинската пумпа Макпетрол од околу 40м,  во село Удово  е извршена  интервенција од страна на пиротехичар од ДЗС Струмица при што се пронајдени две артилериски зрна 105 мм од Прва Светска .војна - информираше Ефтим Митров пиротехничар.

Гранатите се на линијата на Солунскиот фронт. Истите дополнително ќе бидат уништени.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати