Во летната крводарителска акција собрани 127 крвни единици

Петар Печков

Дваесет и петтата летна крводарителска акција годинава собра 127 крвни единици, за два дена.  Толку велешани ја подадоа раката и даруваа од скапоцената течност.  Првиот ден се собраа 61 а вториот 66 крвни единици. Од нив една и тоа женско беше крводарител за прв пат. Од  дарителите 96 биле мажи и 31 жена.  Организаторот Општинската организација на Црвен крст од Велес задоволна од одѕивот и со благодарност до дарителите.  

Имаме опаѓање во однос на претходните години во ова летна акција на бројот на собрани крвни единици, наспроти растот на број на собрани крвни единици на ниво на општина кој е константен и во благ пораст. Се повеќе граѓаните се решаваат индивидуално да  даруваат  крв. Траба да се знае дека претходите две седмици имавме две успешни крводарителски акции, едната во гарнизонот на АРМ и втората во Полициската станица на СВР Велес - рече Миле Маџаров претседател на ОО на Црвен крст Велес. 

Собраните крвни единици беа за Заводот за трансфузиона медицина од Скопје.

Лани во оваа летна крвадортелска акција беа собрани  213 крвни единици. Во 2010-тата беа собрани рекордни 383 крвни единици. Во 2011-та 363,  2012-та 346, во 2013 -308,  2014-та - 296, 2015-та - 207 и во 2016 -198 крвни единици. 

loading...

Поврзани »

loading...

Rontis вработува магационер

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала Ронтис заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Mагационер Детали

Rontis вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала „Rontis“ заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување

Детали

Rontis вработува оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи: 20 (дваесет) Оператори во производство Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com