Во првата акција за крводарување собрани 79 крвни единици

Петар Печков

Во првата годинешна акција на крводарување  организирана во  Велес, собрани се  79 крвни единици. Од нив 60 биле мажи и 19 жени, додека 2 лица прв пат даруваа крв, информираа од Општинската организација на Црвен крст во Велес, кој беше организатор заедно со Републичкиот завод за трансфузиона медицина. 

Голема благодарност до дарителите кои не ги спречи ниту снегот, ниту студениот јануарски ден. Благодарност и до театарот, каде се реализираше акцијата - напишаа на својот фб од ОО на Црвен крст Велес. 

Ланската  јануарска акција беа собрани 109 крвни единици а 2017-та кога имаше исто снег и ниски температури н71 крвна  единица. 

За потсетување лани беа собрани 4.459 крвни единици во текот на 365 дена а само последниот ден имаше 17 краводарувања.   

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производствоАКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

  • како и секоја друга
  • имаше и убави и лоши моменти
  • ми донесе многу радости и убави мигови
  • што поскоро да ја заборавам
  • постар сум за една година
Резултати