Во село Иванковци започна да се гради црква

Петар Печков

Започна да се гради црква во велешкото село Иванковци.  Во саботата претпладне камен темелникот го постави Владиката Агатангел, Митрополит на Повардарската Епархија на МПЦ-ОА.  Црквата го доби името Св. Тројца.  Нејзин ктитор е жител на селото Гроздан Илиевски, кој 30 години  живее во Австрија.

Сакав луѓето да се зближат. Кога доаѓам во селото, два-три пати годинашно, чувствувам дека се оддалечени. Радосен сум што започнавме со градба, очекувам дека еден ден ќе се заврши – вели Илиевски.   

Во селото Иванковци живеат околу илјада жители, сите православни христијани, иако на почетокот од минатиот век  во селото живееле Турци. 

loading...

Поврзани »

loading...

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ВАР технологијата воведена на ова СП во фудбал, придонесе тоа да биде поправедно?

  • да
  • не
  • не го следев СП
Резултати