Во село Иванковци започна да се гради црква

Петар Печков

Започна да се гради црква во велешкото село Иванковци.  Во саботата претпладне камен темелникот го постави Владиката Агатангел, Митрополит на Повардарската Епархија на МПЦ-ОА.  Црквата го доби името Св. Тројца.  Нејзин ктитор е жител на селото Гроздан Илиевски, кој 30 години  живее во Австрија.

Сакав луѓето да се зближат. Кога доаѓам во селото, два-три пати годинашно, чувствувам дека се оддалечени. Радосен сум што започнавме со градба, очекувам дека еден ден ќе се заврши – вели Илиевски.   

Во селото Иванковци живеат околу илјада жители, сите православни христијани, иако на почетокот од минатиот век  во селото живееле Турци. 

loading...

Поврзани »

loading...

ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Советот на Општина Велес на седницата одржана на ден 27.11.2017 година, донесе
ОДЛУКА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ ИТНИ МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО НА АМБИЕНТНИОТ ВОЗДУХ ВО ОПШТИНА ВЕЛЕС

Конкурс за стипендирање на талентирани ученици и студенти за учебната 2017/2018 година

Во согласност со Програмата на Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес 25-5299/3. Комисијата за стипендирање на талентирани ученици и студенти на Советот на Општина Велес на ден 13.12..2017 година, распишува К О Н К У Р С

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017

Дежурство на аптеките (ДЕКЕМВРИ)

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com