Вторник попладне, температурата во Велес се искачи на плус 40,7

Петар Печков

Летните температури, вчера - вторник попладне, во Велес го достигнаа врвот годинава. Во 17ч. УХМР  измери +40,7 во сенка. Тоа е највисоката температура измерена во градот годинава. Претходно во неделата а во истото време, во 17ч. беа измерени +40.

Врелиот бран кој ја зафати Македонија, предизвика високи температури една седмица, кога живата во термометарот се искачуваше до +39. Оваа вредност е измерена на мерната станица на УХМР во Велес, лоцирана во близина на Болницата, на висина од 2 метри, над тревна површини во дрвена куќарка, како што е според светските стандарди.  

Метеоролозите  најавуваат дека ќе  високите температури и врелиот бран  ќе се задржат до  денес среда. 

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува 20 оператори

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Каде одмарате летово?

 • на Охридско
 • на Дојранско
 • на Преспанско
 • на Јадран
 • на Црно море
 • на Егејот
 • на езеро Младост
 • на планина
 • дома пред тв и со ер кондишн
 • во Албанија
 • во Турција
 • преку викенд одам до Грција
 • на некој од базените во градов
Резултати