Градската библиотека повторно работи, и со само петмина вработени

Петар Печков

Од почетокот на месецов, откако вработените излегоа од самоизолација, продолжи со работа Градската Библиотека Гоце Делчев, откако вработена беше позитивна на ковид-19.  Информација е објавена на веб страницата на ова локална културна институција.

Работното време на библиотеката останува исто како и претходно - од понеделник до петок од 8 до 16 часот. Целосно ќе се почитуваат препораките и мерките предвидени во Протоколот за работа на библиотеките. Задолжително носење лична заштитна опрема на лицето. Корисникот може да влезе во библиотеката само со лични заштитни средства. Дезинфекција на рацете пред влегување во библиотека (средството за дезинфекција е обезбедено од библиотеката). Одржување на физичко растојание од 2 метри. Во библиотеката истовремено може да влезе по еден корисник во секој оддел - се задолжителните протоколи, објавија од Библиотеката.

Градската библиотека Гоце Делчев има сериозен проблем со недостаток на вработени, така таа има само пет лица, кои треба да ги осплужуват читателите. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати