Двојна сообраќајна контрола по велешките улици викендов

Петар Печков

За време на викендот на територијата на СВР Велес биле спроведени акциски контроли на возачи кои управуваат возило со брзина поголема од дозволената и на возачи кои вршат неправилно престигнување. 

Притоа, биле откриени 28 возачи кои управувале возило со брзина поголема од дозволената, од кои 14 во Велес, осум во Кавадарци и шест во Неготино. Додека, при контролата на возачи  кои вршат неправилно престигнување биле откриени 14 прекршоци од кои седум во Велес, шест во Кавадарци и еден во Неготино - информираше Верољуб Додедвски, портпарол на СВР Велес.  

Ова е петта контрола за осум  дена, извршена по велешките улици. Во неделата, пред осум дена беа откриени 25 возачи, во вторникот 19, во средата 15 петокот 17.

Истовремено во неколку града во Македонија, извршени се сообраќајни контроли за брзо возење.  При тоа во Скопје биле откриени 69 возачи кои возеле побрзо од дозволената брзина, во Куманово 68, во Битола 100, во Штип 169, во Тетово 25 и во Гостивар 14.  Имало и контрола за неправилно претекнување при што во Куманово биле откриени 7 возачи, во Тетово 15 а во Гостивар 35.   

loading...

Поврзани »

loading...

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи: Техничар во оддел за одржување Детали

Акција за собирање на електричен и електронски отпад

Со цел активно да придонесеме за унапредување на квалитетот на нашиот и животот на новите генерации, Општина Велес и ЈКП „Дервен“ ја спроведуваат традиционалната есенска акција за собирање на отпад од електрична и електронска опрема чие оставање на јавни површини е забрането со закон.

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали користите велосипед во Велес?

  • да, често
  • за викенд рекреација
  • нема патека
  • Велес не е град за велосипед, има угорници
Резултати